Dlouhá léta oživovalo prostor učeben biologie pouze akvárium s dvojicí želv nádherných. Tito dlouhověcí plazi žili více či méně spokojeně vzadu v posluchárně a zřejmě by i bez potíží odmaturovali, neboť vyslechli nesčetně přednášek z botaniky či zoologie.
Stav se ovšem zásadně změnil v letošním školním roce. V průběhu podzimu vyrostla v prostorách laboratoře malá ZOO a najednou je tato část školy plná života. Hlavním motorem změny je vedení školy v čele s ředitelem Mgr. Petrem Kačírkem, které dokáže využívat evropské finance. Právě projekty placené Evropskou unií a peníze z nich získané, umožnily vytvořit tento zookoutek. Nesmíme také zapomenou na profesory biologie, kteří se s myšlenkou chovu zvířat na gymnáziu ztotožnili, koutek vytvořili a o chovaná zvířata se starají. Dík patří především Mgr. Jiřímu Paštikovi a Mgr. Adamu Kajnovi. O prázdninách biologům nezištně pomáhá a o zvířata pečuje i naše mzdová účetní, paní Eva Erbenová. Tolik asi na úvod a na vysvětlení celého procesu tvorby chovatelského zařízení.
Nyní bych chtěl představit jednotlivé chovance. Začněme v přípravně biologické laboratoře, kam se přesunuly z učebny želvy nádherné (Trachemys scripta elegans). Ke dvěma původním, které dostaly jména Jonáš a Tomáš (vůbec nevíme, jestli jsou to samci), přibyla na podzim ještě třetí, zatím bezejmenná. Chov těchto vodních želv je bezproblémový. Jedinou drobnou nepříjemností je nutnost čistit akvárium. S chovem velmi pomáhají i studenti, kteří si želvičky pravidelně a ochotně berou na prázdniny domů. Letní dovolená venku na zahradě jim velmi prospívá.
Druhé terárium umístěné v přípravně obývá suchozemská želva vroubená (Testudo marginata). Je asi rok a půl stará (narozena koncem léta 2012), jmenuje se Tereza a má kamaráda Lukáše, který za ní občas přijede na návštěvu. Bydlí totiž u pana ředitele (je v jeho soukromém vlastnictví) a Tereza se za ním chystá odjet na prázdniny. On totiž pobyt na zahradě na sluníčku se spoustou dobrot okolo je nejlepší odpočinek od školy.
V rohu ve voliéře najdeme další druh. Jsou to papoušci pocházející až z Nového Zélandu, kteří se ovšem narodili v České republice a jmenují se kakariki červenočelí (Cyanoramphus novaezealandiae). V přírodě jsou celí zelení s červenými skvrnami na hlavě. Naši jsou barevnější, jedná se o tzv. straky. Je to páreček. Sameček se jmenuje Kaki a je větší, samička je Riki, je drobnější a má žlutý ocásek. Nejraději mají listy pampelišek, různé ovoce (jablka, jeřabiny, slunečnici a proso. Velmi rádi se pohybují na zemi a hrabou v písku.
Další dvě expozice jsou umístěné přímo v laboratoři. Jedná se o dvě osvětlená terária, která nejvíce vyniknou večer, když je v laboratoři šero. Jedno imituje australskou poušť s chovnou skupinou (1.3) agam vousatých (Pogona vitticeps). Podle zájmu studentů se jedná o nejatraktivnější zvířata v chovu. Akční jsou především při krmení oblíbenou potravou – cvrčky.
Druhé terárium je osázeno živými rostlinami a má představovat křovinatý biotop. V něm se nezaměnitelným způsobem pohybuje a občas i loví chameleon jemenský (Chamaeleo calyptratus) Leo. Zatím je trochu bojácný a před pozorovateli se snaží rychle ukrýt, věříme ale, že si na studenty zvykne a předvede jim svůj dlouhý, lepkavý jazyk v akci. Plánů do budoucna máme mnoho. Některé jsou reálné, jiné méně a některé vůbec. Zavrhovat nebudeme žádné, protože kdo z nás by si loni dokázal představit, jak bude o rok později biologie plná života.