Když jsme v květnu začali řešit, jak pojmeme letošní ročník Noci vědců s tématem Člověk a robot, netušili jsme, že nám kartami zahýbá koronavirus. Nicméně již od září bylo jasné, že na tradiční velkou návštěvnost, setkání se současnými i bývalými studenty a ruch v budově naší školy v podvečerních hodinách budeme muset bohužel zapomenout. A proto jsme přesedlali na jedinou letošní možnou variantu – on-line verzi Noci vědců.
Aktivních odborníků pro sestavení přednášek jsme sehnali dostatek. Fyzika připravila Tři zákony robotiky, ve kterých si roli robota Františka zahrál náš oblíbený fyzikář František Štěpánek. Kolegyně Iva Bořková poskytla prezentaci o prvním robotu v historii – tajemném Golemovi. Z bývalých absolventů jsme oslovili Tomáše Lockera, který ve svém příspěvku Jak nerozbít robota o Zem promluvil o různých způsobech přistávání robotických sond na měsících, planetách i kometách. Loňský absolvent Ondřej Fiala, student prvního ročníku oboru kybernetiky a robotiky, nás seznámil s tím, jak se studuje tento náročný předmět studentovi, který nikdy nevkročil na univerzitní půdu – inu, on-line. S příspěvky pomohli i přátelé naší školy – Richard Hynek, mistr světa v závodě Spartan Trifecta z roku 2019, nám ukázkami ze svého tréninku přiblížil tento adrenalinový sport a Ing. Martin Locker z VOŠ a SPŠ Rychnov nad Kněžnou ukázal, co vše umí jeho robot Kvido a jak ho to vlastně naučil.
A protože české slovo robot (ze slova robota) se rozšířilo do celého světa, nesměli jsme zapomenout ani na jeho tvůrce – Karla Čapka – a dílo, kde se objevilo poprvé. Ano, je to drama R.U.R, které nás má varovat před zneužitím moderních technologií. Studentka 8A8 Veronika Šklíbová vypracovala (nejen) pro maturanty dokonalý rozbor tohoto dramatu a odvážní kvartáni spolu s Lubošem Šustrem ze 7A8 secvičili a poté i zahráli nejvýznamnější pasáže z tohoto díla. Samozřejmě s rouškami.
Sjednocení veškeré grafiky a nahrání prezentací pak čekalo na Mgr. Pavlu Šmídovou, která náš program navíc obohatila svou přednáškou o nejznámějších robotech z filmů a seriálů. Porvali jsme se s termíny i technikou a v pátek 27. 11. 2020 program spustili. Teď končí víkend a naše příspěvky mají již přes 700 shlédnutí celkem. Přímý kontakt s publikem nám sice chybí, ale stálo to za to a budeme doufat, že příští rok se sejdeme opět naživo.
Jak jsme hráli roboty
Když k nám do třídy začátkem září přišla paní učitelka Lockerová s nabídkou secvičit kousek R.U.R. na Noc vědců, nikoho z nás by nenapadlo, za jakých podmínek to nakonec budeme muset dávat dohromady. Měli jsme za to, že po důkladném rozboru dramatu i postav to bude více méně hračka. Jenže potom se zavřely školy, zpřísnila se opatření a omezil se počet osob, které se mohou shlukovat. Když se po dvou týdnech situace stále nezlepšovala, nikdo už ani nedoufal, že naše malé představení dopadne. Paní učitelka však zachovala klidnou hlavu, udělala online čtecí zkoušku, a ještě než se opatření více zpřísnila, stihla s námi Čapkovo drama natočit.
Aby se snížilo riziko nákazy, tak se natáčelo po skupinkách. Samozřejmě jsme všichni měli roušky, vydezinfikovali jsme se, větrali jsme a drželi jsme si od sebe odstup, pakliže jsme zrovna nebyli na place, tam to dost dobře nešlo. Ačkoliv jsme měli dobrou kameru i chlupatý mikrofon, vyskytly se i technické potíže (tak třeba celý první obraz byl poprvé natočen bez zvuku). Dalším problémem byl krb, ve kterém má Helena spálit návod na sestrojení robotů. Ten byl důmyslně nahrazen mikrovlnnou troubou. Vzhledem k tomu, že někteří herci dojíždějí, muselo se sladit, kdo, kdy a v kolik přijde a jestli to zbytku skupinky také vyhovuje.
Roli si střihla i naše paní učitelka, a to v poslední scéně. Naše spolužačka, hrající robotku Helenu, byla totiž zrovna na testech. Scénu jsme přetáčeli asi osmkrát -dělalo nám totiž značné potíže udržet vážnou tvář, občas také někomu vypadl text.
Nakonec se ale dílo podařilo a myslím, že mohu napsat za nás všechny, že jsme si natáčení opravu užili. Závěrem také děkujeme paní učitelce Lockerové, která stihla být v jednu chvíli kameramanem, zvukařem, kostymérem, režisérem i hercem.
Emma Fuksová, 4A8
Program Noci vědců (a nejen náš) můžete stále sledovat na www.noc-vedcu.cz.