Na přelomu března a dubna jsme si my, šest vybraných ze třídy 6.A8, a paní profesorky Chlumecká a Lockerová vydali na takový malý „výlet“ do Belgie. Nebyl to výměnný pobyt ani poznávací zájezd, nýbrž závěrečnésetkání projektu ErasmusKA2+ Motivation2 + Talent = Success. Na tomto projektu se kromě nás podílejí další tři školy ze tří států, konkrétně Polska, Belgie a Kypru.
Odjezd byl v sobotu ráno z vlakového nádraží v Chocni. Nutno říci, že doprava byla pečlivě naplánovaná do nejmenších detailů, zkrátka v poledne jsme už seděli v letadle a k večeru jsme byli na místě.
Akce se konala v Kortrijku, který je, jak jsme se dozvěděli hned druhý den po příjezdu během prohlídky města, typickým belgickým sídlem s neogotickými stavbami, bohatou historií a zběsilými cyklisty v ulicích. Po úvodní procházce městem s odborným výkladem jsme se přesunuli na budovu školy, kde jsme se seznámili s ostatními účastníky. Z každé země do Belgie přijelo vždy stejné složení – šest studentů a dva učitelé. Odpoledne pak pro nás byl uspořádán výlet vlakem do Brugg, města čokolády a vodních kanálů.
Třetí den už byl pracovně namáhavější a strávili jsme ho opět ve škole v Kortrijku. Tam jsme ale museli dojet z našeho hostelu na kolech, čímž jsme se také vžili do situace každého dospívajícího Belgičana na denní cestě za vzděláním. Dopoledne byly na programu prezentace jednotlivých národností o jejich zemi, zvycích a školách, odpoledne nás čekaly tematické workshopy v předmětech, jako je výtvarná výchova, informatika a věda. Večer jsme tento den zakončili v Yperu, dějišti významné bitvy první světové války. U zdejšího památníku se totiž koná vzpomínkový akt každý večer ve 20 hodin.
Následující den nás čekaly hodiny matematiky a angličtiny v budově místní univerzity. Za pomoci nejnovějších technologií jsme se naučili pracovat v kolektivu s cizími lidmi a překonávat tak jazykovou bariéru. Tímto ale oficiální část setkání skončila a my se museli se všemi rozloučit.
Poslední den jsme si užili už sami, jako naše česká skupina, v Bruselu, kde jsme navštívili Atomium i historickou část města. Měli jsme tu vynikajícího průvodce, pana učitele z Kortrijku, který nás provedl Bruselem od sochy čůrajícího chlapečka až po Královský palác.
Celých pět dní se neslo v krásně pohodové atmosféře plné smíchu a nových zkušeností. Objevili jsme geniální chuť belgických burgerů, přejedli se vaflemi, naučili všechny účastníky tancovat mazurku, dále jsme vyzkoušeli supermoderní metody vzdělávání, počítali vrcholy dvanáctistěnu, trápili se s tenkými chleby při snídaních a vlámskou počítačovou klávesnicí, ztráceli kufry na letišti a Michala v metru.
A na závěr je asi dobré říct, že celá akce byla pro nás velmi přínosná a získali jsme spoustu životních zkušeností, díky kterým budeme na pět úžasných dnů strávených v Belgii ještě dlouho vzpomínat.